Veľké budovy alebo komplexy určené pre kultúru a vedomosti sú možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak.
Praha
Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“ postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená v rokoch 1998 – 2000. Pražania nezmenili kultúrny a kongresový účel budovy a architektonicky zachovali aj nádherný výhľad na panorámu mesta. Novú možnosť kongresového centra využil Medzinárodný menový fond aj Svetová banka na zasadnutia v r. 2020. Pražské kongresové centrum sa zaradilo medzi významné európske kongresové centrá. Kapacita priestorov umožňuje organizovať kongresy pre 9300 účastníkov vo viac ako 50-tich sálach rôznych veľkostí. Najväčšia kongresová sála pojme 2 764 účastníkov.
https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/26/kongresove-centrum-praha
Program dokumentuje obsadenosť priestorov aj keď v marci tohto roka prevádzkovatelia budovy pomohli preklenúť problémy s ubytovaním ukrajinských utečencov a zrušili pripravený významný medzinárodný kongres. Efektívnosť tohto komplexu predurčujú kongresové podujatia, ktoré sa prelínajú s kultúrnymi predstaveniami a výstavami. Prezenčnú návštevu možno kombinovať s hybridnými alebo virtuálnymi podujatiami. Podľa programu bude ešte 28.06. medzinárodný kongres, aj keď kongresy sú bežné hlavne mimo letného obdobia.
Budapešť
Müpa v Budapešti spája rôzne odvetvia umenia: priestor pre klasickú, súčasnú, ľahkú, jazz a world music, operu, nový cirkus, tanec. , literatúru a film. Budovu postavili v r. 2005 s cieľom poskytovať kvalitné kultúrne podujatia širokému a veľmi rôznorodému publiku vyššie uvedených žánrov. Základnou úlohou inštitúcie – pri rešpektovaní maďarských a európskych umeleckých tradícií – je prezentovať a sprístupňovať nové smery a trendy, vytvárať zážitok na vysokej úrovni, prijateľný pre labužníkov aj širokú verejnosť. Mladých oslovujú kultúrne podujatia majú ktoré majú inovatívny kreatívny interaktívny charakter. Najnovšie technológie v tejto budove garantujú záujem umelcov z celého sveta vystúpiť na pódiách Müpa-y
Budova získala „FIABCI Prix d’Excellence 2006“, Oscara v architektúre a realitnom developmente, v takzvanej „špecializovanej“ kategórii, ktorá zahŕňa stavby, s ponukou služieb pre širokú verejnosť, verejné aj vzdelávacie inštitúcie, knižnice, letiská a pod. Diváci privítali tento kultúrny komplex, udelením Ceny divákov FIABCI.
https://www.mupa.hu/rolunk/a-mupa
Bratislava
Kompozícia komplexu Istropolis (Domu odborov, átriového domu techniky, výskumného ústavu s labratóriami, technickou knižnicou pre verejnosť, kongresovou sálou s kapacitou 1280 miest a ďalšími troma sálami, výstavnými priestormi a gastro prevádzkami) bola základom pre vybudovanie priestorovo minimalizovaného areálu na mieste centrálneho trhoviska (1981). Pokiaľ prvých dvadsať rokov išlo o funkčný objekt, v novom miléniu objekt živoril bez záujmu vtedajšieho vlastníka. V r. 2017 rozhodla mestská časť Nové mesto o predaji do vlastníctva developera, V priebehu rokov 2018 a 2019 prebehla urbanisticko-architektonická súťaž.
Podľa medializovaných informácií a finálneho návrhu z roku 2020 vyplývalo, že pôvodne avizovaná prestavba areálu Domu odborov Istropolis na polyfunkčné komerčno-spoločenské centrum s bývaním, kanceláriami, obchodmi, hotelom a kultúrnou sálou nebude prestavbou, ale totálnou demoláciou pôvodnej budovy. Čiže ide o výstavbu nového komplexu. Demolácia už pokračuje, populistické tvrdenia o využití malého množstva mramoru pre konkrétne škôlky, alebo školy len zastierajú fakt demolácie.
Argumentácia a plány developera
Podľa vyjadrenia developera: „Istropolis sa ukázal ako neekonomický a neschopný transformácie na súčasné požiadavky a podmienky“ sa rozhodol Istropolis odstrániť a nahradiť novými budovami.
Dodnes nie je verejnosti jasné, čo sa postaví, do akej miery bude nový komplex plniť funkciu kultúrneho a vedomostného centra pre verejnosť. Podľa návrhu developera z roku 2020 pôjde o náhradu Istropolisu „mestotvornou zástavbou centralitného charakteru“. Už z tejto charakteristiky je zrejmé, že kultúra a verejné záujmy obyvateľov mesta nebudú na prvom mieste. Namiesto pôvodného kongresovo-administratívneho komplexu tu chce totiž vybudovať intenzívnu mestskú štruktúru s kanceláriami, bývaním, službami, kultúrou a verejnými priestormi.
Keď rozhoduje samospráva o predaji majetku
V Bratislave to nie je nový jav, čo samospráva predáva budovy, ktoré slúžili kultúre a verejnosti. Činovníci predávajú možno aj bez znalosti a istoty, aká náhrada bude v budúcnosti. V Bratislave to dokumentujú to skúsenosti s Parkom kultúry a oddychu bez náhrady, teraz Istropolis. Príkladom je aj objekt iného charakteru – prestavba resp. výstavba novej autobusovej stanice, ktorá nemá ani len poriadne zázemie čakární. Maximálna plocha je venovaná obchodom.
Samospráva Nové Mesto rozhodlo, developer využíva chyby samosprávy pri predaji a koná komerčne
Ide o prejav minimálneho záujmu samosprávy v procese predaja dosiahnuť záväzok developera vhodný pre mesto a jeho obyvateľov. Možno predpokladať, že aj v prípade Istropolisu pôjde v prvom rade o výstavbu bytových a kancelárskych priestorov a samozrejme shopping centra. O kultúrnych, prípadne kongresových priestoroch sa síce verbálne hovorí, ale žiadne čísla a konkretizácia týchto priestorov nie sú verejnosti známe. Dokumentujú to aj čísla, ktoré prezentuje developer na svojich stránkach:
počet bytov a apartmánov 262
plošná výmera kancelárií 33.000
výmera retailu (obchodná sieť) 10.000
parkovacie miesta: (podzemné, nadzemné) 1.700
https://www.yimba.sk/novy-istropolis
Kultúrne priestory ??????
Klubové priestory ??????
Kongresové priestory ??????
Netreba zabúdať,že činovníci v Bratislave sú... ...
Pri všetkej úcte k Bratislave, nemôžeme ju... ...
Nooo, ved sef firmy, ktora je v tom namocena... ...
Celá debata | RSS tejto debaty