Založ si blog

V Prahe aj v Budapešti to išlo v Bratislave nie

Veľké budovy alebo komplexy  určené pre kultúru a  vedomosti   sú  možno v našom ponímaní megalománske, zbytočné, málo efektívne. Stačí si zájsť ku susedom a tam vnímajú tieto budovy predsa len inak.

Praha

Kongresové centrum Praha je dominantou mesta. Pôvodná budova („Palác kultury“  postavený v r. 1981) bola rekonštruovaná a rozšírená   v rokoch 1998 – 2000.  Pražania nezmenili  kultúrny a kongresový  účel budovy  a architektonicky zachovali aj nádherný výhľad na panorámu mesta. Novú možnosť kongresového centra využil Medzinárodný menový fond aj Svetová banka na zasadnutia v r. 2020. Pražské kongresové centrum sa zaradilo  medzi významné európske kongresové centrá. Kapacita priestorov umožňuje organizovať kongresy pre 9300 účastníkov vo viac ako 50-tich sálach rôznych veľkostí. Najväčšia kongresová sála pojme   2 764 účastníkov.

https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/26/kongresove-centrum-praha

Program dokumentuje  obsadenosť priestorov aj keď v marci tohto roka   prevádzkovatelia budovy pomohli  preklenúť problémy s ubytovaním ukrajinských utečencov a zrušili pripravený významný medzinárodný kongres. Efektívnosť tohto komplexu predurčujú kongresové podujatia, ktoré  sa  prelínajú s kultúrnymi predstaveniami a výstavami.  Prezenčnú návštevu  možno kombinovať s hybridnými alebo virtuálnymi podujatiami.  Podľa programu bude ešte 28.06. medzinárodný kongres, aj keď kongresy sú bežné hlavne mimo letného obdobia.

 

Budapešť

Müpa v Budapešti spája rôzne odvetvia umenia: priestor pre klasickú, súčasnú, ľahkú, jazz a world music, operu, nový cirkus, tanec. , literatúru a film. Budovu postavili v r. 2005 s cieľom poskytovať kvalitné kultúrne podujatia širokému a veľmi rôznorodému publiku vyššie uvedených žánrov. Základnou úlohou inštitúcie – pri rešpektovaní maďarských a európskych umeleckých tradícií – je prezentovať a sprístupňovať nové smery a trendy, vytvárať zážitok na vysokej úrovni, prijateľný pre labužníkov aj širokú verejnosť.  Mladých oslovujú kultúrne  podujatia majú  ktoré majú inovatívny kreatívny interaktívny  charakter. Najnovšie technológie v tejto budove garantujú záujem umelcov z celého sveta vystúpiť na pódiách Müpa-y

Budova  získala „FIABCI Prix d’Excellence 2006“, Oscara v architektúre a realitnom developmente, v takzvanej „špecializovanej“ kategórii, ktorá zahŕňa stavby, s ponukou služieb pre širokú verejnosť, verejné  aj vzdelávacie inštitúcie, knižnice, letiská a pod. Diváci privítali tento kultúrny komplex, udelením  Ceny divákov FIABCI.

https://www.mupa.hu/rolunk/a-mupa

 

 

Bratislava

Kompozícia komplexu Istropolis (Domu odborov, átriového domu techniky, výskumného ústavu s labratóriami, technickou knižnicou pre verejnosť,  kongresovou sálou s kapacitou 1280 miest a ďalšími troma sálami, výstavnými priestormi a gastro prevádzkami)  bola základom pre vybudovanie priestorovo minimalizovaného  areálu na mieste centrálneho trhoviska (1981).  Pokiaľ prvých dvadsať rokov išlo o funkčný objekt, v novom miléniu objekt živoril bez záujmu vtedajšieho vlastníka.  V r. 2017  rozhodla mestská časť Nové mesto o predaji do vlastníctva developera, V priebehu rokov 2018 a 2019 prebehla urbanisticko-architektonická súťaž.

Podľa medializovaných informácií a finálneho návrhu z roku 2020 vyplývalo, že pôvodne avizovaná prestavba areálu Domu odborov Istropolis na polyfunkčné komerčno-spoločenské centrum s bývaním, kanceláriami, obchodmi, hotelom a kultúrnou sálou  nebude prestavbou, ale totálnou demoláciou pôvodnej budovy. Čiže ide o výstavbu nového komplexu. Demolácia už pokračuje, populistické tvrdenia o využití  malého množstva mramoru pre konkrétne škôlky, alebo školy  len zastierajú fakt demolácie.

Argumentácia a plány   developera

Podľa vyjadrenia developera:   „Istropolis sa ukázal ako neekonomický a neschopný transformácie na súčasné požiadavky a podmienky“   sa  rozhodol Istropolis odstrániť a nahradiť novými budovami.

https://www.yimba.sk/novy-istropolis/immocap-ma-buracie-povolenie-na-istropolis-prve-prace-sa-maju-spustit-uz-v-najblizsich-dnoch

Dodnes nie je verejnosti  jasné, čo sa postaví, do akej miery bude nový komplex  plniť funkciu kultúrneho a vedomostného centra pre verejnosť.  Podľa návrhu developera z roku 2020 pôjde o náhradu Istropolisu  „mestotvornou zástavbou centralitného charakteru“. Už z tejto charakteristiky je zrejmé, že kultúra a verejné záujmy obyvateľov mesta nebudú na prvom mieste. Namiesto pôvodného kongresovo-administratívneho komplexu tu chce totiž vybudovať intenzívnu mestskú štruktúru s kanceláriami, bývaním, službami, kultúrou a verejnými priestormi.

https://www.yimba.sk/novy-istropolis/immocap-ma-buracie-povolenie-na-istropolis-prve-prace-sa-maju-spustit-uz-v-najblizsich-dnoch

 

Keď rozhoduje samospráva o predaji majetku

V Bratislave to nie je nový jav, čo samospráva predáva budovy, ktoré slúžili kultúre a verejnosti. Činovníci predávajú možno aj bez znalosti a istoty, aká náhrada bude v budúcnosti. V Bratislave to dokumentujú to skúsenosti s Parkom  kultúry a oddychu bez náhrady, teraz Istropolis. Príkladom je aj objekt iného charakteru –  prestavba resp.  výstavba novej autobusovej stanice, ktorá nemá ani len poriadne zázemie čakární. Maximálna plocha je venovaná obchodom.

 

Samospráva Nové Mesto  rozhodlo,  developer využíva chyby samosprávy pri predaji a koná komerčne

Ide o prejav   minimálneho záujmu samosprávy  v procese predaja dosiahnuť záväzok developera vhodný pre mesto a jeho obyvateľov.  Možno predpokladať, že aj v prípade Istropolisu pôjde v prvom rade o výstavbu bytových a kancelárskych priestorov a samozrejme  shopping centra.  O kultúrnych, prípadne kongresových priestoroch  sa síce verbálne hovorí, ale žiadne čísla a konkretizácia týchto priestorov nie sú  verejnosti známe.  Dokumentujú to aj čísla, ktoré prezentuje developer na svojich stránkach:

počet bytov a apartmánov 262

plošná výmera kancelárií 33.000

výmera retailu (obchodná sieť) 10.000

parkovacie miesta: (podzemné, nadzemné) 1.700

https://www.yimba.sk/novy-istropolis

Kultúrne priestory ??????

Klubové priestory ??????

Kongresové priestory ??????

 

 

 

Inaugurácia v RTVS

09.03.2023

Slovenská RTVS vysielala priamy prenos z inaugurácie nového prezidenta ČR Petra Pavla. Moderátor RTVS rozhovore s protokolistkou breptal, ale to sa stáva. Čo však prekvapilo, že nemá ani len základnú vedomosť, kto bol autorom opery Libuše. Asi B. Smetana mu nič nehovorí a tak stále hovoril o A. Dvořákovi. Fanfáry z opery Libuše sú vždy súčasťou inaugurácie, pán [...]

To nie je zaujímavé. . . . .

07.02.2023

Dnes, 17,53 hod. v Bratislave. Potešilo ma, že dosť veľká skupina mladých anglicky hovoriacich ľudí ide so svojim sprievodcom po námestí SNP. Fajn, že sú tu, milí usmievaví. Všetci idú ku budove nemocnice Milosrdných bratov. Rýchlejší chlapci smerom ku pamätnej tabuli VPN. Sprievodca v čiapočke kričí, to nie je zaujímavé a rukou im ukazuje, aby sa presunuli [...]

Bude záujem o pôvodne česko-slovenskú značku v novom šate?

01.02.2023

Čedok je historicky najstaršia cestovná kancelária v strednej Európe, kde pôsobí od roku 1920. Po rozdelení Česko-Slovenska značku Čedok používa cestovná kancelária v Českej republike. Na Slovensku značku nebolo možné používať. Na území Česka Čedok pôsobí nepretržite, od svojho vzniku, avšak vlastnícke vzťahy a kapitálové zabezpečenie sa po r. 1990 [...]

SAMP/T

Časť talianskej opozície tvrdo kritizuje výcvik ukrajinských vojakov neďaleko Ríma

20.03.2023 21:42

Taliansko podľa opozície poskytovaním čoraz rozvinutejších zbraní prispieva k zvyšovaniu intenzity konfliktu na Ukrajine.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Nemecká rada pre etiku žiada limity na používanie umelej inteligencie

20.03.2023 20:36

Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať.

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.