Malta prežíva v týchto dňoch už top sezónu. Hotely sú plné, ulice žijú ešte aj po polnoci, disco-kluby sú nabité. Pravdu povediac, Malta je ostrovom prázdnin, dovoleniek, alebo víkendov hlavne pre mladých. Tomu sa už v minulosti prispôsobila ponuka a tento segment ľudí sa na Malte skutočne cíti dobre.
Malta pre mladých
Angličtinové kurzy majú tradíciu, Malťania si zabezpečovali návštevnosť ostrova aj mimo sezóny už pred covidom. Tento rok pokračujú úspešne v kurzoch, aj keď už začala typická letná turistická sezóna. Viac ako desať rokov spoznávali Maltu „ angličtiny chtiví hostia“, ktorí absolvovali jazykové kurzy a pritom si užívali more, spoznali kultúrne dedičstvo i špecifiká mediteránskej a maltskej kultúry. Táto tradičná ponuka stále funguje. Vzdelávacie centrá sú otvorené do polnoci, aby boli k dispozícii pre záujemcov, ktorí sa rozhodli práve teraz. Momentálne Malta chystá ďalší vzdelávací produkt spojený s cestovným ruchom. Pripravuje sa rozbehnúť európske vysokoškolské vzdelávanie pre potreby manažmentu v cestovnom ruchu.
Miestne obyvateľstvo je rôznorodé, angličtina je základný dorozumievací aj úradný jazyk popri domácej maltštine. . 165 kilometrovú „blízkosť“ talianskej Sicíie po mori, alebo letecky už roky využívajú taliansky hovoriaci návštevníci. Na letisku možno vidieť vysokú frekvenciu príletov z ďalších európskych destinácií vrátane Britských ostrovov. Slováci vďaka tohtoročnému priamemu leteckému spojeniu využívajú možnosti tohto ostrova tiež.
Diskutabilná udržateľnosť ???
Malta tvrdí, že je environmentálne priateľská. Je to asi uhol pohľadu. Mohutná výstavba výškových betónových hotelov tomu veľmi nenasvedčuje. Možno pôjde o energetické stavby… , ktoré vytvoria prvú, druhú, tretiu líniu betónovej džungle hotelov na pobreží.
V každom prípade pohyb enormne zvýšeného počtu ľudí bude na ostrove ešte pomalší ako v súčasnosti. Aj keď treba priznať, že sieť verejnej dopravy na malom území ostrova Malta zabezpečuje cca 700 autobusov za poplatok 2 EUR/ osoba počas dvoch hodín jazdy aj s možnosťou prestupu. Potrebuje to trošku pozornosti pri prechádzaní cez cestu. Historická väzba na Veľkú Britániu sa prejavuje nielen v angličtine, ale aj v jazde áut po ľavej strane.
Tolerancia
Malťania si uvedomujú, že verejná doprava je jedno z možných preventívnych riešení pred kolapsom na cestách. Turisti ju využívajú a vyhovuje im možnosť cestovania aj počas nočných hodín. To, že cestovný poriadok nemožno na celej trase dodržať návštevníci akceptujú, veď sú na dovolenke. O probléme pomalej dopravy v špičke vedia už v súvislosti s dopravou do prístavu alebo na letisko. Autobusy hop-on, hop- off majú nastavené poznávacie trasy na južnú alebo severnú časť ostrova za cenu, ktorá vyjadruje pohodlie aj možnosť opätovného nástupu. Tak ako tento systém funguje vo väčšine turistických vyspelých krajín. Digitalizácia predaja služieb a poskytovania informácií je samozrejmosť a väčšina turistov sa pohybuje s mobilom v ruke s možnosťou využívania verejného wifi..
Tolerancia zo strany turistov sa prejavila aj tento týždeň, kedy sa domáci rozhodli vyfrézovať a znovu asfaltovať niekoľko ulíc priamo pri zálive s plážou a pri centre kaviarničiek, reštaurácií a nočných klubov. Pracovať začali večer s krátkou nočnou prestávkou, nasledujúci deň doobeda boli hotoví. Obdiv patril robotníkom aj turistom. Robotníkom za rýchlosť a turistom za ochotu v tomto stavebnom prostredí v pohode sedieť na ulici a konzumovať svoje jedlo či nápoj.
Tolerancia domácich je o ochote poradiť, odpovedať na otázku s úsmevom. Nielen zo strany profesionálov, ale aj od bežných domácich ľudí na ulici, či v dopravných prostriedkoch.
Personál zo zahraničia
V hoteloch, v reštauráciách aj v stavebníctve možno často počuť vo vzájomnej komunikácii pracovníkov srbčinu. Srbi pracujú na ostrove už viac rokov a niektorí neboli doma už dlhý čas. Ich pracovná pozícia sa odvíja od vzdelania a možno aj šťastia. Neďaleko Valletty v St. Julians je marketingová manažérka v 4* hoteli spokojná a vidí aj ďalšiu perspektívu. Vydala sa z rozumu, aj keď očakávala viac citu, ale zvykla si na prácu aj na rozmanité obyvateľstvo a ostrovnú krajinu. Servírka v 5* hoteli sa nesťažuje. Je rada, že kongresy striedajú korporátne mítingy a počet účastníkov počítajú v stovkách. Aj ona si uvedomuje, že biznis hostia znamenajú vyššie tržby pre hotel a v konečnom dôsledku aj lepšiu plácu pre pesronál. V rybárskej dedinke, v reštaurácii, kde ryba bola výborná (aj cena prezentovala kvalitu pozn. ) „zahraničný“ personál pocítil nekompromisný prístup majiteľa reštaurácie. Až tak, že sme to nechtiac vnímali aj my hostia.
Inter-ship študentské pobyty trvajú väčšinou štyri mesiace. Počas recepcie, či iných korporátnych podujatí sme stretli v pozícii asistentiek organizátorov a servírok v obsluhe aj študentov z Rakúska, Francúzska či Belgicka. Študenti vnímajú túto prax ako zaujímavý pracovný letný pobyt v turisticky silnej úspešnej destinácii.
V čom je Malta lepšia?
Vo výsledkoch, ktoré neprišli samé od seba. Jednotlivé postupné kroky sú premyslené. Vyjadrujú spoluprácu a vzájomné porozumenie – od ministra cestovného ruchu počnúc až po drobného podnikateľa končiac. O obnove cestovného ruchu nehovoria frázy, oni sú už v druhej etape procesu obnovy cestovného ruchu. Tvrdia a presadzujú do života praxe myšlienku, že budúcnosť cestovného ruchu sa tvorí už teraz.
Foto: autorka
Celá debata | RSS tejto debaty