Prieskumné agentúry začínajú prezentovať rôzne „zaručené“ údaje z prieskumov o plánoch ľudí, ako budú tráviť dovolenku. Predpokladajme, že napriek sociálnym dopadom súčasnej zdravotnej krízy bude časť obyvateľstva schopná zaplatiť si dovolenku.
Dovolenka doma alebo v zahraničí?
Súhlasím, že cestovný ruch treba oživiť a pripravovať už teraz. Súhlasím, že treba komunikovať ponuku cestovného ruchu už teraz. Je však otázka, do akej miery sú ľudia informovaní a či skutočne už teraz vedia hodnoverne odpovedať na otázky, kam a ako pocestujú.
Je isté, že vo viacerých krajinách vrátane Slovenska budú prvé predpoklady pre účastníkov cestovného ruchu vytvorené v rámci domáceho cestovného ruchu.
Na druhej strane krajiny, ktoré doslova „žijú“ z cestovného ruchu (Chorvátsko, Turecko, Grécko, Rakúsko, Česko) sa pripravujú na otvorenie hraníc a na príjazdy zahraničných dovolenkárov.
Vycestovanie našich ľudí do zahraničia a príjazdy zahraničných turistov na Slovensko je v každom prípade určené podmienkami otvorenia hraníc. Dúfajme, že rozhodnutia kompetentných inštitúcií budú rozumné a ústretové. Ďalším dôležitým faktorom je spôsob dopravy.
Výhody a nevýhody variantov dopravy počas cestovania Slovákov do zahraničia
Varianty cestovania Slovákov do zahraničia úzko súvisia so spôsobom dopravy. Samozrejme majú svoje výhody aj nevýhody.
Variant – Letecká doprava
+: priama doprava z bodu A do bodu B – cieľovej dovolenkovej destinácie (hlavne u organizovaných zájazdov s charterovou dopravou)
+: tento trend bude pokračovať aj po otvorení osobnej leteckej dopravy.
–: v minulosti vysoký počet cestujúcich v malom priestore
+: očakáva sa zníženie kapacity cestujúcich, aby bol vytvorený dostatočný, zdravotne bezpečný priestor pre každého.
+ prijateľná cena v rámci individuálnej nizkonákladovej leteckej dopravy aj v rámci organizovaných zájazdov (charterová)
-: v súvislosti so zníženou obsadenosťou lietadiel je možné zvýšenie ceny. Všetko však závisí od cenovej politiky leteckých prepravcov.
+: charterová letecká doprava v rámci zájazdov aj na tie letiská v zahraničí , ktoré nemajú priame spojenie zo Slovenska.
+: tento trend bude pokračovať aj po otvorení osobnej leteckej dopravy
Variant –železničná, autobusová doprava, vlastná automobilová doprava
+: výber termínu a organizácia dopravy podľa vlastných predstáv (prerušenie cesty, zastávky)
–: zavedenie zdravotných bezpečnostných opatrení môžu zasiahnuť aj rozsah individuálneho výberu a možností neplánovaných aktivít počas cesty
-: tranzit cez jeden alebo viac štátov, spojený so špecifickými zdravotnými bezpečnostnými opatreniami jednotlivých štátov (testy, karanténa a pod.) môže byť stresový
+ cenová prijateľnosť (nižšia celková cena) pre viac členné rodiny
–: náklady spojené so zdravotnými opatreniami môžu navýšiť cenu dopravy
Tak ako?
Samozrejme, časom sa ukáže, či pribudnú výhody alebo nevýhody. Tento výpočet len naznačujú vybrané kritériá, ktoré budú ľudia pri plánovaní svojej dovolenky do zahraničia zvažovať. Ale teraz prezentované názory na dovolenkové cestovanie asi nie sú zaručené.
Ty sa teda na Hrochot aj z Tethem z Nemecka nedodostanes!... ...
už Veľká noc/ bez dovolenia/ ukázala ten ...
Len aby.Pôjdu tam,kde to bude možné a dovolené.Dúfajme.Zatial... ...
Slováci v tomto roku uprednostnia pred zahraničnými... ...
Celá debata | RSS tejto debaty